Mercedes 230/ SL 55 AMG
Mercedes-Benz SL V został zaprezentowany po raz pierwszy w październiku 2001 roku.
Technicznie SL (R230) spokrewniony jest z Klasą S (W220) oraz coupe serii CL (C215). W każdym z tych trzech luksusowych samochodów zastosowano podwozie o niemal jednakowej konstrukcji, w bogatszych wersjach wyposażeniowych montowane jest hydrauliczne zawieszenie Active Body Control. Każde z aut wykorzystuje podobny układ napędowy (skrzynie biegów i silniki).
W modelu R230 zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań, wśród których można wyróżnić:
konstrukcję dachu – wytworzonego z aluminium, składanego przez hydrauliczne podnośniki (cały proces jest automatyczny, uruchamiany poprzez pociągnięcie dźwigienki we wnętrzu; trwa on 16 sekund),
system Keyless go, pozwalający na otwarcie i uruchomienie samochodu bez użycia kluczyka (zamiast niego – karta, która identyfikuje właściciela, musi znajdować się w odpowiedniej odległości od pojazdu),
aktywny tempomat Distronic (radar umieszczony na grillu, bada przestrzeń przed samochodem – jeśli w zasięgu kilkudziesięciu metrów znajduje się inny pojazd, tempomat zwalnia auto, jeśli zaś ów pojazd „usunie” się z drogi, wówczas tempomat „przyspiesza” auto do pierwotnie ustalonej prędkości),
samopoziomujące hydrauliczne zawieszenie Active Body Control (redukuje przechyły nadwozia podczas hamowania, przyspieszania i skręcania).
Nadwozie modelu R230, zaopatrzone we wyloty powietrza na masce oraz na przednich błotnikach, nawiązuje do karoserii słynnego „skrzydlatego” 300 SL (W198) – pierwszego SL-a.
Wersje przygotowane przez AMG różnią się od modeli „seryjnych”, nie tylko silnikami, ale też wyglądem zewnętrznym. Zaopatrzone są w inne:
- zderzaki i progi, zapewniające lepszą dynamikę (różny komplet dla modelu SL 55 oraz SL 65)
- wzory felg aluminiowych
- lampy tylne (przyciemnione klosze)
- układ wydechowy (usportowiony, zakończony czterema końcówkami)
Także modele „seryjne” mogą być, za dopłatą, doposażone w ów pakiet stylistyczny. Jednocześnie, do wersji SL 55 można dokupić pakiet Performance, czyli ospojlerowanie z modelu SL 65.
Źródło: https://pl.wikipedia.org